service@hnwpx.com
AC SPD WPX-MPA40-385/1+N
Product introduction:WPX-MPA40-385/1+N surge protective device is for protecting low-voltage consumer’s installations against indirect lightning discharges and is to be installed in LEPM zone: LPZ1 - LPZ2 as per IEC 62308.
Product application:It is suitable for being used in TT, TN-S, and low voltage AC distribution system and provides B class surge protection for three phase power supplies.
Phone number:+86-731-88650578
Contact E-mail:service@hnwpx.com
Specifications
| Model Number | MPA40-385/1+N |
| Art No. | 921 203 |
| SPD according IEC 61643-1 | Class Ⅱ |
| SPD according EN 61643-11 | Type 2 |
| Operating Temperature Range | -40℃~80℃ |
| Relative Humidity | ≤95%(25℃) |
| Atmospheric Pressure | 86~106kPa |
| Working Frequency | 50/60Hz |
| Rated Working Voltage Uo | 230V/400V~ |
| Max Continuous Operating Voltage Uc(L-N) | 385V~ |
| Mode of protection | L-N/,N-PE |
| Nominal Discharge Current In(8/20μs)(L-N) | 20kA |
| Max Discharge Current Imax (8/20μs)(L-N) | 40kA |
| Voltage Protection Level Up(L-N) | ≤1.8kV |
| Response Time tA (L-N) | ≤25ns |
| Response Time tA (N-PE) | ≤100ns |
| Max. mains-side Overcurrent Protection | 125A(gL/gG) |
| Cross sectional area for wiring terminal connected to conductor | Stranded:4~25mm²Solid Wire:4~35mm² |
| Max. Cross-sectional Area For Remote Signaling Interface | 1.5mm² |
| Intensity of Remote Signalling Alarm Contact | AC:250V/ 0.75A 125V/ 3A DC:30V/ 2A |
| Torque: wiring terminal/remote signaling interface | 2.5Nm/0.25Nm |
| Enclosure material | PBTV-0 |
| Degree of protection(IP code) | IP20 |
| Mounting | DIN35mm rails |
| Weight | (385±5)g |
Diagram of dimensions
Description

Intensity of Remote Signalling Alarm Contact
Failure indication and centralized remote signalling alarm dry contacts;
High discharge capacity and low residual voltage;
Over-temperature protection;
IP20, UL94 V0

EN





