service@hnwpx.com
Rack-mounted surge protectors, 8-port, 16-port, 24-port, 100Mbps, 1000Mbps, 10000Mbps, POE SPD WPX-PTSA-24R4-48
Rack-mounted network surge protectors, with 8 ports, 16 ports, 24 ports, 100Mbps, 1000Mbps, 10000Mbps, are used to protect the internal interface circuits of high-speed Ethernet. They are connected in series to the input end of the protected equipment. When the transmission line is subjected to lightning induction, the lightning current passes through the lightning branch of the protector and is dissipated to the ground, and the lightning overvoltage is clamped within the allowable voltage range of the equipment, thus ensuring the safety of the equipment.
The product has the characteristics of high transmission rate, fast response speed, and low protection level. It can effectively improve the ability of Ethernet networks to resist overvoltage and lightning pulses, and is used in traffic network monitoring and information center (application scope: power, telecommunications, transportation, security monitoring).
Contact E-mail:service@hnwpx.com WhatsApp:+8613507311110
When both parties collaborate, customers can request customized research and development, production, and product processing - supporting OEM cooperation.
The pre-sale, in-sale and after-sale services of the products usually cover the following core contents:
Pre-sales Service: Product consultation, demand analysis, solution design, technical demonstration, quotation and sample trial support, aiming to guide decisions, build trust and facilitate purchases. Sample delivery - 3 days. Batch delivery is based on customer requirements, taking 15 to 20 days.
Pre-sales service: Order processing, contract signing, payment coordination, logistics tracking, delivery arrangement, basic usage training, to ensure smooth transactions, transparent information, and timely delivery.
After-sales service: Installation guidance, technical support, repair and return (including "three guarantees")customer follow-up, complaint handling, warranty services and upgrade suggestions, to guarantee the usage experience and enhance cooperation loyalty.
Specifications
| Model Number | WPX-PTSA-24R4-48 |
| Art No. | |
| Operating Temperature Range | -40℃~80℃ |
| Relative Humidity | ≤95%(25℃) |
| Atmospheric Pressure | 86~106 kPa |
| Working Voltage( Uo) | 48V |
| DC Max. continuous operating voltage(URCR) | 58V |
| Max Working Current IRL | 0.8A |
| POE power supply | 1,2-3,6 or 4,5-7,8 ;Total 75W |
| C2 Total nominal discharge current (8/20μs)(Itotal) | 10kA |
| C2 Nominal discharge current (8/20μs)per wire(In) | 2.5kA |
| Total nominal discharge current C2 -PE(Itotal) | 20kA |
| Nominal discharge current per wire C2-PE(In) | 2.5kA |
| Voltage protection level wire-wire (UP) | ≤40V |
| Voltage protection level wire-PE(UP) | ≤1000V |
| Voltage protection level wire-wire 1kV/μsC3(UP) | ≤20V |
| Voltage protection level wire-PE 1kV/μsC3(UP) | ≤600V |
| Response time(tA) | ≤1ns |
| Insertion loss(100MHz) | ≤1.0dB |
| transmission rate | 1000Mbps |
| Impedance in series | ≤0.5Ω |
| Protected pin | 1/2;3/6;4/5;7/8 |
| Wiring methods | RJ45(shield) |
| Port numbers | in-16×RJ45;out-16×RJ45 |
| Housing material | SPCC |
| Degree of protection | IP20 |
| Installation place | Indoor |
| Installation methods | 1U/19-inch rack |
Diagram of dimensions


Description


The POE surge protector series is used to protect the interface circuit of high-speed Ethernet. It is connected to the input end of the protected device. When the transmission line is hit by lightning, the lightning current discharges to the ground through the lightning branch ,and clamps the lightning overvoltage within the appropriate range, thus ensuring the safety of the equipment.

EN




600.png)
