service@hnwpx.com
Single-port indoor and outdoor 1-port surge protector for 100Mbps, 1000Mbps, 10000MbpsPOE SPD WPX-PTSA-R4-48
Indoor and outdoor 304 stainless steel 1-port surge protector 100/10000M active Ethernet lightning arrester, used to protect the internal interface circuits of high-speed Ethernet. Connected in series at the input end of the protected equipment. When the transmission line is subjected to lightning induction, the lightning current flows through the lightning branch of the protector to the ground and clamps the lightning overvoltage within the allowable voltage range of the equipment, thus ensuring the safety of the equipment. The waterproof rating reaches IP67. (The WPX-PTSA-R4-48 housing and internal materials are corrosion-resistant, heat-resistant, salt fog-resistant, and have a long lifespan)
Contact E-mail:service@hnwpx.com WhatsApp:+8613507311110
When both parties collaborate, customers can request customized research and development, production, and product processing - supporting OEM cooperation.
The pre-sale, in-sale and after-sale services of the products usually cover the following core contents:
Pre-sales Service: Product consultation, demand analysis, solution design, technical demonstration, quotation and sample trial support, aiming to guide decisions, build trust and facilitate purchases. Sample delivery - 3 days. Batch delivery is based on customer requirements, taking 15 to 20 days.Pre-sales service: Order processing, contract signing, payment coordination, logistics tracking, delivery arrangement, basic usage training, to ensure smooth transactions, transparent information, and timely delivery.
After-sales service: Installation guidance, technical support, repair and return (including "three guarantees"),customer follow-up, complaint handling, warranty services and upgrade suggestions, to guarantee the usage experience and enhance cooperation loyalty。
Specifications
| Model Number | WPX-PTSA-R4-48 |
| Art No. | 692 401 |
| SPD category | Type2 |
| Rated Working Voltage( Uo) | 48V |
| DC Max Continuous Operating Voltage( Uc) | 58V |
| AC Max Continuous Operating Voltage( Uc) | 35V |
| Max working current (IL) | 0.8A |
| POE power supply | 1,2-3,6 or 4,5-7,8 ;Total 75W |
| C2 Total nominal discharge current (8/20μs)(Itotal) | 10kA |
| C2 nominal discharge current (8/20μs)per wire(In) | 2.5kA |
| Total nominal discharge current C2-PE(Itotal) | 20kA |
| Nominal discharge current per wire C2-PE(In) | 2.5kA |
| Voltage protection level wire-wire C2(Up) | ≤120V |
| Voltage protection level wire-PE C2(Up) | ≤150V |
| Voltage protection level wire-wire 1kV/usC3(Up) | ≤90V |
| Voltage protection level wire-PE 1kV/usC3(Up) | ≤90V |
| Response Time(tA) | ≤1ns |
| transmission rate | 1000Mbps |
| Insertion Loss(100MHz) | ≤1.0dB |
| Impedance in series | ≤0.5Ω |
| Protected pin | 1/2;3/6;4/5;7/8 |
| Relative Humidity | ≤95%(25℃) |
| Working temperature range(TU) | -40℃---+80℃ |
| Atmospheric Pressure | 86kPa...106kPa |
| Wiring methods | RJ45(shield) |
| Port numbers | in-1×RJ45;out-1×RJ45 |
| Housing material | Stainless steel |
| Installation place | Indoor or Outdoor |
| Degree of protection(IP code) | IP67 |
Diagram of dimensions
POE surge protector PTSA - R4-48 signal surge protective device is mainly for protecting high-speed Ethernet Internal interface circuit with POE. Connection in series the input of protected equipment,when the transmission line suffered lightning induction,surge protective device will discharge lightning current to the earth, clamp the lightning overvoltage so that keep the voltage within an allowable range and ensure the safety of the equipment。
![]()

Description

![]()


POE surge protector PTSA - R4-48 signal surge protective device is mainly for protecting high-speed Ethernet Internal interface circuit with POE. Connection in series the input of protected equipment,when the transmission line suffered lightning induction,surge protective device will discharge lightning current to the earth, clamp the lightning overvoltage so that keep the voltage within an allowable range and ensure the safety of the equipment.

EN




600.png)
