service@hnwpx.com
POE SPD WPX-PTSA-4R4-48


Rack-mounted network surge protectors, with 8 ports, 16 ports, 24 ports, 100Mbps, 1000Mbps, 10000Mbps, feature integrated overvoltage protection for data lines and power feeders. It provides protection for both common-mode and differential-mode overvoltages.
Product applications: Wireless local area network access points and bridges; wired switches; VoIP (Internet Protocol Voice) telephones; IP surveillance cameras for protecting the internal interface circuits of high-speed Ethernet. Connected in series at the input end of the protected equipment, when the transmission line is subjected to lightning induction, the lightning current passes through the lightning branch of the protector to be dissipated to the ground, and the lightning overvoltage is clamped within the allowable voltage range of the equipment, thus ensuring the safety of the equipment.
The product has the characteristics of high transmission rate, fast response speed, and low protection level. It can effectively enhance the ability of Ethernet networks to resist overvoltage and lightning pulses, and is used in traffic network monitoring, information computer room centers. (Application scope: power, telecommunications, transportation, security monitoring)
E-mail:service@hnwpx.com
Specifications
| Model Number | WPX-PTSA-4R4-48 |
| Art No. | 692 001 |
| SPD according EN 61643-11 | Type 2 |
| Rated Working Voltage(Uo) | 48V |
| DC Max. Continuous Operating Voltage Uc | 58V |
| AC Max. Continuous Operating Voltage Uc | 35V |
| Max working current (IL) | 0.8A |
| C2 Total nominal discharge current (8/20μs)(Itotal) | 10kA |
| C2 nominal discharge current (8/20μs)per wire(In) | 2.5kA |
| Total nominal discharge current C2-PE(Itotal) | 20kA |
| Nominal discharge current per wire C2-PE(In) | 2.5kV |
| Voltage protection level wire-wire C2(UP) | ≤100V |
| Voltage protection level wire-PE C2(UP) | ≤600V |
| Voltage protection level wire-wire 1kV/usC3(UP) | ≤85V |
| Voltage protection level wire-PE 1kV/usC3(UP) | ≤600V |
| Response Time(tA) | ≤1ns |
| transmission rate | 1000Mbps |
| Insertion Loss(100MHz) | ≤0.8dB |
| Impedance in series | ≤0.5Ω |
| Protected pin | 1/2;3/6;4/5;7/8 |
| Relative Humidity | ≤95%(25℃) |
| Working temperature range(TU) | -40℃---+80℃ |
| Atmospheric Pressure | 86kPa...106kPa |
| Wiring methods | RJ45 |
| Port numbers | in-4×RJ45;out-4×RJ45 |
| Housing material | SPCC/UL V-0 |
| Installation place | Indoor |
| Degree of protection(IP code) | IP20 |
| Installation methods | 19-inch rack |
Diagram of dimensions

Description

POE Surge Protector Series WPX-PTSA-4R4-48 is used for protection of the interface circuit of high speed Ethernet. It is connected in the input end of protected equipment. When the transmission line is struck by lightning, the lightning current is discharged to the earth through the lightning branches,and the lightning overvoltage is clamped within a proper range, thus the security of equipment being ensured.

EN





